Effektfull trapphusbelysning i Vattenhallen
Vattenhallen är ett vetenskapscenter vid Lunds universitet, som fungerar som en mötesplats för universitetet, skolor, näringsliv, regioner och allmänheten.
Byggnaden har tegelfasader och på en av dem sitter ett utanpåliggande trapphus. Här ville man skapa en belysningslösning som både ger funktionellt ljus i trapporna och en dekorativ effekt betraktad utifrån.
Den lösning som valdes var vår egenproducerade Pole 50 opal, väggmonterad med specialanpassade fästen för vertikal installation.
De infärgade glasrutorna lyser upp och skapar en slående kontrast mot fasaden - ett fint exempel på hur man med små medel kan åstadkomma stora resultat!
Vi tackar RSA Skåne Trelleborg för det goda samarbetet i detta projekt. Om du har frågor om lösningen är du varmt välkommen att kontakta vår ljusrådgivare i Malmö: Magnus Nilsson.
| År: | 2025 |
| Område: | Lund |
| Anläggning: | Vattenhallen Science Center |
| Elentreprenör: | RSA Skåne Trelleborg |





Produkter i detta projekt
Vill du veta mer?

Mats Bruér
VD / Säljare, Stockholm
Tel:08 693 05 03
Mobil:0733 101050
E-post:mats.bruer@flux.nu
Infrastruktur och specialprojekt

Magnus Nilsson
Ljusrådgivare / Säljare, Malmö
Tel:08 693 05 18
Mobil:0720 717438
E-post:magnus.nilsson@flux.nu
Alla typer av projekt

Magnus Sjöberg
Ljusrådgivare / Säljare, Göteborg
Tel:08 693 05 04
Mobil:076 013 62 92
E-post:magnus.sjoberg@flux.nu
Alla typer av projekt

